A Baglyaskő-vár Látogatóközpont

Baglyas-kő Vár Természetvédelmi Látogatóközpont

Baglyas-kő Vár Természetvédelmi Látogatóközpont

2
Baglyas-kő Vár Természetvédelmi Látogatóközpont
Baglyas-kő Vár Természetvédelmi Látogatóközpont

A bemutatóhely Salgótarján városközpontjától nem messze, az Ipolytarnóc felé vezető út mentén található. Magába foglalja az 1975-ben védetté nyilvánított Baglyas Bazalttömb helyi jelentőségű természetvédelmi területet, melyhez további 2,5 hektár parkosított terület kapcsolódik. A látogatóközpont épületében kapott helyet a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Nógrádi Tájegység irodája is. A mintegy 100 m2-es belső kiállítótér Baglyas-kő múltjába nyújt betekintést: a történelmi tablók mellett a régészeti feltárások során előkerült őskori és középkori leletek tanúskodnak a hosszú idő óta tartó emberi jelenlétről. A kültéri látnivalók sorát egy régészeti bemutatóhely is gazdagítja, ahol az elpusztult középkori vár védművének egy része tekinthető meg. A szikla körüli rövid tanösvény a védett terület földtani értékeit és az őket létrehozó vulkáni folyamatokat mutatja be. A látogatóközpont területén egy madármentő állomás is működik, amely sérült védett madarak átmeneti otthonául szolgál.

A Baglyas-kő Vár látogatóközpont elsősorban oktatási célokat szolgál, óvodás és iskolás korosztályok számára kínál színes és élményekkel teli környezeti nevelési programokat, lehetőséget nyújtva a szűkebb és tágabb környezet természeti értékeinek felfedezésére. A szervezett csoportok mellett természetesen egyéni látogatásra is van lehetőség, kapuink nyitva állnak minden korosztály előtt. Szakvezetést és természetismereti programokat előzetes bejelentkezés és egyeztetés alapján tudunk biztosítani.

A terület régészeti múltjába egy kültéri bemutatóhely, valamint egy beltéri kiállítás nyújt betekintést. A Baglyas-kő szikla körüli rövid tanösvény a helyi jelentőségű természetvédelmi terület földtani értékeit és az őket létrehozó vulkáni folyamatokat mutatja be.

A látogatóközpont területén egy madármentő állomás is működik, amely sérült védett madarak átmeneti otthonául szolgál. A madarakat gyógyulásuk után visszaengedjük a természetbe, azonban van néhány állandó lakónk is, akik sérülésük miatt már nem képesek az önálló életre.

Megközelítés:

GPS koordináták: É 48° 6.5387' / K 19°47.3818'

Belépőjegyek ára:

A terület ingyenesen látogatható. Csoportok számára előzetes egyeztetés alapján tudunk szakvezetést, illetve környezeti nevelési programot biztosítani. Ennek részletei a lenti programajánlóban olvashatók.

Nyitva tartás:

A kültéri kiállítás megtekintése előzetes telefonos vagy e-mailben történő egyeztetéssel történhet az alábbi elérhetőségeken:

+36 30 349 5715

+36 30 710 7696


További információ, csoportok bejelentkezése:

tel: +36 32 413-255;

e-mail: dobosl@bnpi.hu, harmosk@bnpi.hu


Környezeti nevelési programok, szakvezetés

A jeles zöld napokhoz kapcsolódó környezeti nevelési programjainkon a részvétel ingyenes. Csoportok számára előzetes bejelentkezés alapján tudunk szakvezetést biztosítani, mely szintén díjmentesen vehető igénybe.

Az iskolás és óvodás korosztály játékos ismeretszerzését további természetismereti modulok is segítik, melyek egy-egy témakör mélyebb feldolgozását célozzák. Az alábbi modulok ára egységesen 600 Ft/fő, előzetes egyeztetés alapján igényelhetők. A jelzett ár a foglalkozás (pedagógiai vezetés) díját tartalmazza.

1. A Baglyas-kő szikla felfedezése – komplex természetismereti modul

Földtan, vulkáni formakincsek, régészet. Mit láthatott Baglyaskő vára? A Baglyas-kő szikla természeti értékei. A terepi foglalkozásrészek mellett a beltéri régészeti kiállítást is megtekintjük. Egész évben igényelhető.

2. „Madarat tolláról…” – komplex természetismereti modul

A madarak jellemzői. A madármenhely sérült lakóinak megismerése: ragadozómadarak, fehér gólya. Gyakorlati madárvédelem és eszközei: odúk, műfészkek, etetők. Egész évben igényelhető.

3. „Mocsárjáró” – a kisvizek élővilágának megismerése – komplex természetismereti modul

Terepi foglalkozás a baglyaskői kis tavaknál. A program tetszőleges külső helyszínen is igénybe vehető. A maximális csoportlétszám 20 fő. Áprilistól októberig igényelhető.

4. „Rétnéző” – a gyepek élővilágának megismerése – komplex természetismereti modul

Terepi foglalkozás a baglyaskői gyepen. A program tetszőleges külső helyszínen is igénybe vehető. A maximális csoportlétszám 20 fő. Májustól augusztusig igényelhető.

5. „Avarturkáló” – az erdei életközösség összetettségének felfedezése az avarlakók megismerésén keresztül – komplex természetismereti modul

Terepi foglalkozás a Baglyas-kő szikla körüli erdőfoltban. A program tetszőleges külső helyszínen is igénybe vehető. A maximális csoportlétszám 20 fő. Áprilistól októberig igényelhető.

6. Dióhéjban a Natura 2000-ről – az ökológiai hálózat fogalmának megismerése játékos formában – komplex természetismereti modul

Az európai életföldrajzi régiók főbb jellemzői. Gazdálkodás és természetvédelem kapcsolata. Beltéri foglalkozás. Egész évben igényelhető.


További információ, csoportok bejelentkezése:

tel: +36 32 413-255;

e-mail: dobosl@bnpi.hu, harmosk@bnpi.hu


Természetvédelmi témájú előadások

Jeles zöld napokhoz kapcsolódó előadásaink rendhagyó nézőpontból mutatják be a minket körülvevő természetet.

Betekintés a természet műhelyébe

Rendhagyó fizika/kémia óra során nyújtunk betekintést a természetben megfigyelhető jelenségek hátterébe, a védett növények és állatok életébe. Ezt a programot főként felső tagozatos és középiskolás diákoknak ajánljuk. Témáink:

  • A víz különleges tulajdonságai – az élet védelmében
  • Színek a természetben – tudomány a szépség mögött
  • A denevérek élete – hanghullámok, radarok és elhárítás
Az erdő mint ökoszisztéma - miért fontos és hogyan működik a természetben az egyensúly?

A természeti rendszerek bonyolultsága, az ökoszisztéma összehangolt működése a mai napig ámulatba ejti a kutatókat és a tudósokat. Milyen elemekből épül föl ez a finoman hangolt rendszer, és miért fontos a biológiai sokféleség? Egyensúly, fenntarthatóság és természetvédelem kapcsolatát boncolgatjuk az erdők példáján keresztül.

Szabó Lőrinc és az Ipoly, avagy gőték az irodalomban

Ebben az előadásunkban az irodalom és a természetvédelem találkozik. A Nógrád megyei kötődésű költő visszaemlékezései, versei és gondolatai kalauzolnak minket az Ipoly-völgyben. Miközben megdöbbentően pontos természetrajzi leírásokat olvasunk a kisvizek élőlényeiről, szembesülhetünk a máig aktuális természetvédelmi problémákkal is…



A Baglyas-kő Vár Látogatóközpont télen



Kapcsolódó