Határokat feszegető túrát tartottak az Ősmaradványoknál 2022.02.01. 12:48

Január végén egy tematikus fatörzsbarlang túra során évmilliós határokat léptek át a Miocén Park látogatói. Képes beszámolónk a bizonyíték rá.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság téli tematikus túráinak egyikén – a Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark beléptető kapujánál – 2022. január 29-én határátlépésre került sor.

A túra, melynek előre meghirdetett programja ITT olvasható, az Ősfenyő Belépő fogadóépülettől indult. A különleges bejárásra több helyről érkeztek a kalandozók (Székesfehérvár, Kecskemét, Miskolc és Eger mellett a környékbeli településekről is). Sajnos több előre bejelentkezettnek a pandémia okozta megbetegedés miatt kénytelen-kelletlen, de le kellett mondania a programot.

Az évmilliókat átívelő túra már az elején veszélyes vizekre evezett, habár a cápás csoportképnél még mosolyogtak az óvatlan látogatók. Talán másként viselkedtek volna, ha előre tájékozódnak és elolvassák cápás hírünket.

A Biológiai tanösvény Keménykő bánya megállójánál az erősen kötött homokkőpadok anyagát egykori folyóvizek rakták le, kényelmetlen lehetett rajta az ülés. Nem csoda, hogy a kép készítésekor többen álltak. (Egyébként az egyéni barangoláshoz segítséget nyújthat a GUIDE@HAND mobil applikáció, melyet érdemes előre letölteni a megfelelő nyomvonalakkal együtt, offline is használható. A Keménykőről többek között ezt mondja.)

Az Ipolytarnóci Ősmaradványok természetvédelmi terület Európa Diplomás, különleges rendeltetésű vadgazdálkodásáról Juhász Tamás fővadász, természetvédelmi őr adott ad hoc tájékoztatást egy pihenőnél.

Az államhatárra kiérve egy 24,5 kilométer hosszú, Kalondától Sátorosbányáig jelölt határmenti kerékpáros tanösvényt érintett a kalandtúra. (A kerékpáros ösvény nyomvonali leírását a korábban említett mobil applikáció is tartalmazza.) Az országhatár sávja köti össze a szlovák-magyar geopark két oldalát. Termetes tölgyfáit még a boldog békeidőkben ültették, igaz a kihelyezett táblák nem ezt részletezik.

A szlovák oldali, mucsényi fatörzsbarlang egy 17 millió évvel ezelőtt kitört szupervulkán riolittufa leplében alakult ki, ugyanazon vulkáni katasztrófa során, mint amelyik az Ipolytarnóci Ősmaradványokat is konzerválta.

Látogatóink felkészültek voltak, a fatörzsbarlang szájánál is vizslatták a digitális világot, a GUIDE@HAND mobil applikációt nézve nyomogatták mobiljukat.

Az országhatáron, a határköveket kerülgetve hol szlovák, hol magyar oldalon haladtak modern kori ingázóink, nehéz volt követni őket. A geológiai ösvény 2. védőcsarnokához érve Laufer Zsanett pályázati referens adott rövid tájékoztatót a RiWild Interreg projekt Ősmaradványokat érintő, 2023-ban átadásra kerülő fejlesztéseiről.
A tematikus túra a miocén erdő megdermedt ősállatait és a bükkábrányi fákat érintve a fogadóépület interaktív kiállításainál ért véget, látogatóink egy négydimenziós időutazás moziélményével búcsúzhattak a Miocén Parktól.

Azok, akik most nem tudtak részt venni a tematikus túrán, ne búslakodjanak, mert február 26-án újra lesz rá lehetőség! De ennek előtte egy különleges vadászati élménytúrára is be lehet nevezni február 19-én. Az Ipolytarnóci Ősmaradványok Miocén Parkja szeretettel várja a téli hétvégés látogatókat.