Idén már hetven borjú látta meg a napvilágot a Szürke Szálláson 2023.03.17. 12:46

Igazgatóságunk Dél-Hevesi Tájegységében, Tarnaszentmiklós külterületén helyezkedik el a Hamvajárásnak nevezett területegységünk. A Hamvajárás egy egybefüggő, majdnem 400 ha-os legelőt jelent, amelyet 2013 előtt - bár saját vagyonkezelésben volt már akkor is - nem hasznosította az Igazgatóság.

A 2013-ban induló "Kék vércse védelme a Kárpát-medencében" című LIFE pályázat tette lehetővé, hogy szarvasmarhákat vásároljunk és azokat a Hamvajárásban legeltessük. A pályázat értelmében, egy legeltetési kísérlet beállításával arra kerestünk választ, hogy legelő szarvasmarhák nyomában a kék vércse szívesebben használja-e ezt a területet táplálékszerzésre? Ezzel tulajdonképpen egy természetvédelmi célú élőhelykezelést és monitoringozást valósítottunk meg, amelyhez kezdetben a 96 nőívarú magyar szürke szarvasmarha volt az eszköz. Az ezt követő években az állatállomány kibővült három tenyészbikával és több mint hatszáz ellésünk minden gond nélkül lezajlott.

Az azóta nálunk született és tenyészállatnak minősített üszőink 2022 tavaszán kerülhettek be először az anyagulyába, így idén már ők is első borjaikat nevelhetik fel. Az állatállomány gyarapodása miatt időközben szükséges volt növelni a legelőink területét, így a növendék gulyánk már másik helyszínen, Pély község külterületén legelhet. Ebben a gulyában kapott helyet a 2018-ban érkező, immár 35 kárpáti borzderes fajtájú egyed is. Pélyre lábon hajtjuk át a növendékeket minden áprilisban és vissza novemberben, amely általában izgalmas és látványos esemény az állattartó telepünk életében.

Örvendetes hír, hogy 2022-ben átadásra került az Igazgatóság saját állattartó telephelye, amely a Szürke Szállás nevet viseli. A legeltetési időszak végén tehát már saját telephelyre hajthattuk be az állatokat és készíthettük fel őket a teleltetésre. A Szürke Szállás nemcsak az állatok elhelyezését biztosítja, hanem egyben a Dél-Hevesi Tájegység gazdálkodási központjaként is működik.


Az idei legelső szürkemarha borjú február elején látta meg a napvilágot, őt azóta már 72 borjú követte és reményeink szerint még 40-45 borjú érkezésére lehet számítani. A megszületett, egészséges borjak nagy számából arra lehet következtetni, hogy teheneink könnyen vemhesültek, legeltetésük jó általános kondícióban ért véget, így sem az ellésük, sem pedig borjaik felnevelése nem jelent nehézséget.